700X20-25 SV 35MM
Verified Product Image
Giant Bicycles
700X20-25 SV 35MM
Available at giantindia.com
Expert Pros
  • +Made from high-quality rubber
  • +Standard weight for reliable performance
  • +35mm Presta valve
This is a Giant 700c inner tube, suitable for tires with a width range of 20mm to 25mm. It features a 35mm Presta (SV) valve, commonly used on road bikes. Made from high-quality, standard weight rubber, this inner tube is designed for reliable performance and to keep cyclists rolling on their road or gravel rides.
Details
wheel size
700c
intended use
road
width mm
20
tubeless ready
False
gender
unisex
Price Insight
1 data point 1 records
At all-time lowest price
Great price — dropping further?
Get instantly notified if the price hits a new low.
GearLama checks prices hourly. Free, no spam.
Pulse Data • Synced 12 minutes ago
Similar Gear
700X20-25 THREADED PV - 80MM REMOVABLE VALVE CORE
Giant Bicycles
Giant India
700X20-25 PV 32MM Threaded
Giant
700X20-25 PV 32MM Threaded
Giant India
700X20-25 Pv 48MM With Tire Sealant
Giant
Sold Out
Giant 700x20-28c 48mm Threaded Presta Valve Tube
Bums on the Saddle
700X20-25 SV 35MM